Często zastanawiasz się jak wybrać frezy do manicure? Jaki kształt będzie odpowiedni? Jak nim pracować? Czym różnią się gradacje i co oznaczają te kolorowe opaski?
Też kiedyś miałam takie pytania w głowie. Pozwól, że rozwinę Twoje wszystkie wątpliwości. Przede wszystkim podczas stylizacji paznokci każdy krok musi być przemyślany. Dlaczego stylizacja paznokci nie jest tak prosta, jak może się wydawać? Pracując z wysokoobrotowym sprzętem jakim jest frezarka, możemy narobić niemałe szkody, oczywiście jeśli nie mamy pojęcia co robimy. Każdy kształt frezu jest bezpieczny, wtedy gdy “operator” jest świadomy swojej pracy. Nasza praca, jako stylistów nie polega tylko i wyłącznie na upiększaniu. Manicure to przede wszystkim zabieg higieniczny. Jeśli wykonamy go dobrze, to i malowanie będzie łatwiejsze i dokładniejsze. Niestety ostatnio nastały czasy mody na mocno ingerujący, wręcz wyrzynający skórę manicure. Ma on zupełnie inne działanie niż pożądane. Najgorzej gdy prowadzi do urazów czy defektów płytki paznokcia i naskórka ją otaczającego. Frezy niezaprzeczalnie pomagają nam podczas zabiegu, przy opracowywaniu wałów okołopaznokciowych i obrąbka naskórkowego. Gradacja jaką warto używać w codziennej pracy z paznokciami to ta w kolorze czerwonym i niebieskim. Mocniejsze frezy są tu zbędne, a nawet posunę się do stwierdzenia, że zabronione. Podczas zabiegu oczyszczania płytki i naskórka poruszamy się w zakresie warstwy rogowej skóry. Tutaj zadanie na pierwszy rzut oka jest proste – usunąć martwą, zrogowaciałą jego część. Skóra pełni funkcję obronną w organizmie, zatem im mocniej ją “potraktujemy” tym szybciej i intensywniej odrośnie. Przekroczenie bariery niestety doprowadzi do zaburzenia rogowacenia i zamiast wygładzonej skóry, po kilku dniach zastaniemy obraz hiperkeratozy. A przecież dążymy do długotrwałego efektu, a nie efektu na chwilę. Klient to doceni.
Zatem przejdźmy do doboru odpowiedniego kształtu frezów. Pierwszy podstawowy podział frezów, którymi pracuje się na płytce to frezy z płaszczyzną i frezy które nadają się do pracy ze skórą – frezy z obłościami. Oczywiście w ofercie IQNAILS znajdziemy frezy posiadające zarówno równe płaszczyzny jak i zaokrąglenia, oznacza to tyle, że mogą być one multifunkcyjne. Frezami typu: walec, ścięty stożek, stożek, trapez na pewno pięknie oczyścimy płytkę z cuticuli. Natomiast frezami takimi jak: kulka, gruszka, zaokrąglony walec idealnie usuniemy zrogowaciałe falbanki znajdujące się na wale proksymalnym oraz wałach lateralnych. Oczywiście są również takie kształty, dzięki którym możemy wykonać pełen manicure jednym frezem. Przykładowo umiejętnie użyta łezka, precyzyjnie podniesie nam wał, oczyści kieszonkę i bonusowo nada się również do usunięcia powstałej falbanki. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, iż nie w każdym przypadku będzie to możliwe. Rodzaj metody służącej temu zabiegowi, powinien być dobrany do rodzaju skóry. Sposobów na manicure jest bardzo wiele, nie ma jednego złotego środka. Nadrzędną kwestią jest bezpieczeństwo, kolejną estetyka. Z tego względu, musimy edukować klientów, że nie u każdego uda się zrobić idealną kieszonkę, z kolorowym paznokciem wyglądającym jakby taki właśnie wyrastał. Oczywiście dążenie do perfekcji nie ma w sobie niczego złego pod warunkiem, że nie dążymy do niej za wszelką cenę.
Płaszczyzna frezu powinna być zawsze ułożona na płasko, równolegle do płytki. Każdy inny niż równoległy kąt, niesie ryzyko tworzenia bruzd na powierzchni paznokcia lub ścienianie go, co może spowodować uszczerbek. Powtórzę, pracuj z głową – podczas pracy takimi frezami musimy zmieniać ich ułożenie. W wałach bocznych będzie ono inne niż przy tylnym ale zawsze na płasko. Drugie ze wspomnianych, czyli frezy z zaokrągleniami będą pracowały na skórze. Tutaj sprawdzą się do wygładzenia lub usunięcia falbanki powstałej ze zrogowaceń. Pracujemy nimi równolegle wygładzając lub ścinając fałd warstwy rogowej. Dlaczego nie możemy na paznokciu pracować tym typem frezów? Dlatego, że zbyt łatwo jest uszkodzić nim płaszczyznę paznokcia. Widziałaś/łeś kiedyś poprzeczną bruzdę na paznokciu, wyglądającą dokładnie jak półkole wałów około paznokciowych? Prawdopodobnie był to skutek nieprawidłowego manicure.
Podsumowując, jakimi frezami na pewno nie powinniśmy pracować? Uszkodzonymi, zardzewiałymi czy wytartymi – z ubytkami ścierniwa. Narzędzie nie może być wyszczerbione ani nierówne. Każdy frez jest bezpieczny pod warunkiem, że wiesz do czego służy i jak go używać.
mgr inż. Patrycja Nowak Plutecka
INSTRUKTOR STYLIZACJI PAZNOKCI
Technik Sterylizacji Medycznej
Technik BHP
Instagram: blingblingstudio_szkolenia
FB: Bling Bling Studio Patrycja Nowak