-20% z kodem: IQ20

[currency_switcher]

Budowa Paznokcia

Tym razem pod lupą znajduje się budowa aparatu paznokcia.

Czy wiecie tak naprawdę co opracowujecie podczas zabiegu manicure? W aparacie paznokcia możemy wyróżnić wiele struktur, z których każda spełnia określone zadania:

WAŁY PAZNOKCIA stanowią widoczną granicę paznokcia, a ich zadaniem jest ochrona i uszczelnienie aparatu paznokcia. Wyróżniamy boczne wały paznokcia oraz bliższy wał paznokcia. Tworzą one fizyczne uszczelnienie paznokcia. Chronią przed wnikaniem pod paznokieć materiałów w miejscach najbardziej na to narażonych.

OBRĄBEK NASKÓRKOWY/SKÓRKA jest to warstwa rogowa wałów paznokciowych, która stopniowo ulega złuszczeniu. Jest ściśle przymocowana do paznokcia i ma za zadanie uszczelniać przestrzeń między eponychium i paznokciem tak, aby nic niepożądanego nie dostało się do macierzy paznokcia. Kiedy skórki wyrosną poza eponychium, oznacza to, że ich zadanie zostało spełnione i można je usunąć podczas zabiegu manicure’u.

EPONYCHIUM usytuowane jest w części bliższej paznokcia, tuż przy wale i stanowi żywą część tkanek, pod nim znajduje się dopiero co utworzony paznokieć. W trakcie manicure’u należy szczególnie uważać aby go nie uszkodzić.

MACIERZ PAZNOKCIA/KORZEŃ PAZNOKCIA, stanowi strukturę nabłonkową, w której produkowane są komórki tworzące płytkę paznokcia. Wielkość i kształt macierzy determinują wielkość, kształt i grubość płytki paznokciowej. Produkowane przez nią komórki są białego koloru.

OBŁĄCZEK/PÓŁKSIĘŻYC jest to wypukła część macierzy widoczna przez płytkę paznokcia. Białe zabarwienie wynika z obecności jeszcze niedojrzałych komórek płytki paznokcia (kiedy dojrzeją, stają się przezroczyste).

ŁOŻYSKO stanowi łożysko naczyniowe, na którym spoczywa paznokieć wyrastający z obłączka. Jest to obszar zazwyczaj różowego koloru widziany przez płytkę paznokcia.

HYPONYCHIUM to najbardziej dystalna część paznokcia leżącego na łożysku, margines wolnej jego krawędzi (nieprzytwierdzonej do łożyska), odgraniczony od opuszki palca.

DYSTALNA BRUZDA jest to grzbiet skórny rozgraniczający przestrzeń między strukturą pod paznokciem a opuszką palca.

                               

Translate »